Koľkokrát máte šancu vidieť až 4 výnimočné miesta prakticky odrazu? Poradím vám, ako sa môžete príjemne zničiť v Slovenskom krase za jediný deň. Toto sú 4 nádherné body nášho výletu…
Začnete stúpaním Zádielskou tiesňavou, schladíte sa pri Hájskych vodopádoch, vyrazí vám dych výhľad spomedzi ruín Turnianského hradu a napokon si ustaté nohy natiahnete pri pokojnej hladine Turnianského rybníka. Zdoláte približne 25km vysoko koncentrovanej krásy.
Niekedy sa zobudíte do tak krásneho dňa, že ho skrátka potrebujete využiť na maximum.
Dobre, tak možno ste spáči a potrebujete, aby vás k skorému prebudeniu motivoval vopred nastavený budík, ale nič sa nemení na tom, že tento výlet bude skutočne stáť za to!
Doprava, občerstvenie a ubytovanie
Už ste odhodlaní a zbalení, tak ostáva rozhodnúť sa, ako sa dopravíte na štart túry.
- Jedna možnosť je cestovať vlakom do Rožňavy, odtiaľ pokračovať autobusom do obce Bôrka a následne do obce Zádiel.
- Druhou možnosťou bude cestovať výhradne autobusom a to najskôr do Moldavy nad Bodvou a následne do Zádielu.
- A poslednou možnosťou je cestovať autom. Pri vstupe do Zádielskej tiesňavy je platené strážené parkovisko, ktoré môžete využiť.
Ak ste zďaleka a nemáte autopilota, tak vám odporúčame sa ubytovať v niektorom blízkom penzióne, kde sa môžete aj dobre najesť.
V okolí nájdete aj nejaký ten bufet, chatu a reštauráciu, kde sa môžete najesť a napiť.
Cestou prejdete aj dlhšie úseky bez možnosti občerstvenia, tak si spravte nejaké rozumné zásoby.
Túra
Pozor!
Toto je naozaj trasa, na ktorej strávite celý deň, tak sa zbaľte, obujte a oblečte dôkladne.
Nebudem vám diktovať, čo presne si máte zobrať, ale uisťujem vás, že pol litra vody a dve lekvárové buchty nebudú stačiť… to som za vás čiastočne otestovala len na polovici tejto trasy a nebola som spokojná.
Zádielska tiesňava
Východiskovým bodom tejto túry je Zádielska tiesňava, do ktorej sa dostaneme po 🔴 červenej turistickej značke.
Táto tiesňava je najhlbšou tiesňavou na Slovensku a je súčasťou Slovenského krasu, ktorý nájdete pri hranici s Maďarskom. Tvoria ho vápencové náhorné planiny a hlboké údolia nabité krasovými útvarmi.
Tiesňavou, ktorá je dlhá približne 4km, prechádza náučný chodník s tabuľami plnými informácii.
Budete prechádzať popri rôznych skalách, ktoré tvoria svojskú atmosféru. Tú dotvára aj melódia zurčiaceho potoka Blatnica.
Váš zrak určite zachytí dominantný skalný útvar tiesňavy s výškou 105m – Cukrovú homoľu.
Je to obľúbené miesto skalolezcov.
Po miernom stúpaní sa ocitnete na križovatke viacerých turistických a cyklistických cestičiek.
Celkom blízko je Zádielska chata, kde v prípade záujmu môžete zájsť a načerpať energiu pokračovať alebo rovno pokračujte po 🟢 zelenej značke, ktorá vedie po drevenej lávke k terénnej stanici Národného parku Slovenský kras.
V tejto chvíli sa zapotíte pri relatívne strmom výstupe. Dosiahnete prevýšenie 220 výškových metrov.
Po tejto fuške príde nevídaná odmena.
Očarí vás ideálne miesto pre výhľad Na skale (670m n.m.), odkiaľ uvidíte Zádielsku tiesňavu v plnej paráde.
Aj keď si to budete v tejto chvíli priať, stúpanie ešte neskončilo.
Ešte chvíľu sa zapotíte pokračovaním po 🟢 zelenej turistickej značke až kým neprídete na Železiarske lúky. Ak vám chýbalo slnko, tu si ho užijete (samozrejme, ak vám veštecká guľa poradila ten správny deň na toto dobrodružstvo a práve neprší). Miniete smerovník Bezvody ( 820 m n. m.). Kto je alergický na brezy, si v tejto chvíli zakryje dýchacie cesty, lebo vás čaká rozprávkový brezový háj.
Okolo obeda by ste mali byť v Hačavskom sedle (814 m n. m.).
Je čas zmeniť farbu. Napojte sa na 🟡 žltú turistickú značku smerom do Turne nad Bodvou.
Hájske vodopády
Za krátko sa dostanete do dedinky Hačava.
Nájdete tam malé dreveničky a o histórii obci si môžete prečítať na informačných tabuliach na budove v blízkosti cyklistického smerovníka.
Prejdete malou dedinou a pred vami bude tiesňava Hačavskej doliny. Tento úsek trasy čiastočne vedie aj po štátnej ceste. Nie je veľmi frekventovaná.
Na konci doliny zurčia Hájske vodopády.
Voda tu padá po vápencových skalách rôznou intenzitou v závislosti od počasia. Spolu je tu až 9 vodopádov a naozaj sa je na čo pozerať.
Pri Veľkom vodopáde je aj altánok s ohniskom, ale ešte vás čaká kus cesty, tak opekanie si radšej nechajte na inokedy.
Toto prostredie natoľko zaujalo amerických filmárov, že tu natočili niekoľko scén vojnového filmu „Behind Enemy Lines“.
Ja sa im veru vôbec nečudujem, lebo celé okolie je úchvatné. Pamiatkou na filmovanie je obrovská socha anjela so zlomeným krídlom (vysoká 10 m), ktorá pyšne stojí na Hájskom cintoríne.
Obec ju dostala v roku 2000. Ak ste si už spravili selfíčko s anjelom, je čas vrátiť sa na žltú turistickú značku, po ktorej pôjdete až kým sa nenapojí na trasu označenú 🔵 modrou turistickou značkou.
Táto vás privedie Zádielskou planinou k hradu.
Turniansky hrad
Turniansky hrad určite neprehliadnete.
Hradné múry postavené v 13. storočí čiastočne pohltila divočina, ale uprostred nich sú príjemné trávou pokryté miestečká ako stvorené na oddych a užívanie si príjemných výhľadov.
Hradu dominuje štvorhranná veža, ktorá je najviac zachovalá. Hrad zničili okolo roku 1848 domobranci, ktorí tu boli ubytovaní a spôsobili požiar z nedbanlivosti. Neskôr ničenie hradu zavŕšili Nemci počas 2. svetovej vojny pri ostreľovaní cesty vedúcej do Košíc.
Celé okolie hradu je prírodnou rezerváciou a platí tu piaty stupeň ochrany.
Turniansky rybník
Od hradu sa vyberiete priamo dole kamenistým chodníkom.
Vaše unavené nohy toho majú po dlhej ceste veľa za sebou, tak schádzajte opatrne. Blížite sa do finále štvorlístka tejto túry.
Dole pod hradom sa môžete nechať zlákať reštauráciou a posilniť sa dobrým jedlom alebo si oddych necháte na neskôr. Záleží aj od toho, koľko času ste si vymedzili na toto dobrodružstvo.
Neďaleko stačí prejsť cez hlavnú cestu a hneď zbadáte Turniansky rybník, ktorý je domovom množstva druhov žiab a mlokov.
Jeho okolie poskytuje ideálne podmienky pre život rôzneho vtáctva a ostatných živočíchov. Je to súčasť chráneného vtáčieho územia.
Pokojná hladina rybníka a pozorovanie jeho harmonického okolia je záverom dlhého výletu.
Aj takto sa dá stráviť deň v Slovenskom krase.
Putovanie sa dá na mnohých miestach skrátiť alebo prerušiť, ale naozaj stojí za to, prejsť si to aspoň raz za život takto celé.
Vyskúšate svoju výdrž, odhodlanie, schopnosť plánovať a užijete si nekonečne veľa krásy a to všetko za jediný deň. Zaručene zabudnete na všetky starosti všedného života.
Nasledujúce dni vám okrem fantastických fotiek túru pripomenie pravdepodobne aj výdatná svalovka, no iste nebudete ľutovať.
Komentujte tento článok